Istorijska pobeda za Anu

Ana je energičnom igrom pobedila Bugarku Tsvetanu Pironkovu rezultatom 6-0, 6-4 na Arthur Ashe Stadionu, i tako se plasirala u četvrtinu finala US Open-a prvi put u svojoj karijeri. Trijumfovala je posle sat vremena i 11 minuta igre, i sebi obezbedila plasman u najboljih osam na nekom Grand Slam turniru prvi put od kako je 2008. godine osvojila French Open.

Iako je forma Bugarke opala u 2012. godini, i do ovog turnira nije pobedila u tri uzastopna meča, ona je plasmanom u polufinale Wimbledona 2010. godine i pobedom nad Anom u njihovom jedinom prethodnom susretu pre četiri godine u Rimu dokazala da je opasna teniserka .

Ana je počela puna samopouzdanja, dobro kontrolišući svoj servis, i sa svojim karakterističnim oštrim forhendima. Međutim, to ne može da se kaže i za njenu protivnicu, čije dvostruke servis greške su Ani donele rani brejk. Bilo je jasno da Pironkovoj nedostaje samopouzdanje, i da je pod pritiskom.

Odlično tempirani servisi, sjajni vineri sa osnovne linije i izvanredna igra na mreži bivše 1. teniserke sveta Pironkovoj nisu dali priliku da uđe u meč. Bugarka, koja je trenutno na 55. poziciji svetske rang liste, je žurila, oklevala sa svojim udarcima, i nije uspela da se nosi sa Aninom snagom.

Ana je osvojila i naredna dva gema na servis svoje protivnice, i posle 23 minuta igre rešila prvi set u svoju korist. Njena rešenost da napada, što se vidi po 13 vinera iz prvog seta, je bila razlika između dve teniserke.

Pironkovoj je između setova ukazana medicinska pomoć zbog povrede vrata, i na početku drugog seta se činilo da joj je to donelo sreću. Po prvi put u meču je osvojila gem na svoj servis, a onda i gem na Anin servis, i povela je sa 2-1. Počela je ranije da udara lopticu, čime je htela da zaustavi paljbu vinera sa reketa 12. nosioca.

U ostatku seta je bilo još šest brejkova, jer su obe teniserke imale problema sa servisima, i odlično su riternirale. Ipak, jedan brejk je bio ključan. Pri prednosti od 5-4, Ana je predivnom forhend dijagonalom okončala meč i došla do izvanredne pobede.

"U prvom setu nisam mnogo grešila," rekla je Ana. "Čini mi se da mi je sve išlo na ruku. U drugom setu je ona počela malo agresivnije. Malo manje je promašivala. Mislim da je to bila najveća razlika.

"Sjajno je. Već sam nekoliko puta ovde igrala u četvrtom kolu, i oduševljena sam što sam ovog puta otišla korak dalje i ušla u četvrtfinale."

Ana će u sredu u četvrtini finala igrati protiv Amerikanke Serena Williams za plasman među najbolje četiri.

Autor: Jonathan Campkin